Skip to main content

Gdzie zamontować czytnik na bramce obrotowej, sensorycznej?

Systemy kontroli dostępu składają się z czytników kart RFID, kontrolerów z odpowiednimi interfejsami oraz urządzeniami peryferyjnymi jak konwertery, moduły IO, zasilaczy oraz oprogramowania zarządzającego. Dla samego użytkownika system kontroli dostępu to karta zbliżeniowa oraz czytnik zamontowany zwykle na ścianie przy drzwiach, które są otwierane dopiero w drodze uzyskania autoryzacji przez system. W sytuacji gdy, zamiast dostępu przez drzwi będziemy weryfikować dostęp przez bramki obrotowe, musimy czytniki przenieść ze ściany na bramkę. Jest to najbardziej optymalne rozwiązanie nawet gdy bramka stoi przy ścianie.

Przenosimy czytnik ze ściany na bramkę.

W większości rozwiązań czytniki kontroli dostępu mają wymiary zbliżone do wymiarów 10cm x5 cm i do takich wymiarów czytników niektóre bramki np. seria SG2/3/4 posiada przygotowane miejsce do montażu, schowane pod szklaną pokrywą bramki. Przygotowane miejsce nie wymaga wiercenia otworów na okablowanie, czy mocowanie a wystarczy w odpowiednim miejscu wyprowadzić przewód czytnika i przykręcić czytnik przygotowanym uchwytem. Inne bramki np bramki obrotowe niskie nie mają dedykowanego miejsca, więc czytnik można umieścić w dowolnym miejscu wg własnego uznania lub można również zamówić montaż ukryty pod okienkiem. Bramki uchylne serii GR1, nie mają możliwości montażu czytnika na obudowie z uwagi na ruchomą obudowę.  Nie mają, to nie akceptowalne dla niektórych instalatorów kontroli dostępu. Widziałem takie karkołomne przykłady, ale stanowczo polecałbym słupki dedykowane pod montaż czytnika.

czytnik na ścianie
Czytnik kontroli dostępu zamontowany na ścianie.

Czytnik ukryty pod pokrywą bramki szklanej SG2/SG3

Bramki sensoryczne  SG (SG2/SG3)  standardowo posiadają już przygotowanie pod montaż czytnika kontroli dostępu. Miejsce to znajduje się pod szklaną pokrywą przed piktogramem RGB.  Niestety ukrywanie czytników ma też pewne wady. Wchodzący nie widzą czytnika i nie wiedzą, gdzie mają przykładać kartę. Bardzo często celują w czerwony krzyżyk piktogramu. Dlatego też dobrym rozwiązaniem jest naklejenie naklejki sugerującej gdzie znajduje się czytnik.

Czytniki kontroli dostępu zamontowane pod pokrywą bramki.

Naklejka oznaczająca miejsce z czytnikiem

SG2_naklejka
Naklejka na szybę lokalizująca czytnik RFID.

Czytnik zmontowany na konstrukcji furty wysokiej.

Bramki wysokie tzw. furty, furty stadionowe w wersji stadionowej mają dedykowane miejsce na montaż zestawu czytników sprawdzających. Zestaw ten jest zamontowany w oddzielnej obudowie stalowej wstawionej w konstrukcję bramki. W przypadku bramek wysokich standardowych w wykonaniu pojedynczym jak i podwójnym czytniki montuje się na profilach zewnętrznych konstrukcji (50×30, 40x20mm). Jeśli nie można dobrać odpowiedniej wielkości czytnika w danym systemie kontroli dostępu to konieczne jest wykonanie odpowiedniego uchwytu, wspornika zależnie  od wymiarów czytnika lub zamówienie uniwersalnej skrzynki montażowej.

Czytnik ROGER zamontowany na profilu bramki wysokiej.
Czytnik z dodatkowym uchwytem montażowym.

Czytnik kontroli dostępu zamontowany na pokrywie bramki.

Czytnik można wg własnego uznania zamontować na pokrywie bramki, lub na frontowej części bramki np bramki obrotowej BR2. Czytnik zamontowany na porywie jest dobrze widoczny a wchodzący nie mają wątpliwości, gdzie przyłożyć kartę, aby wejść.

Czytnik Roger zamontowany na pokrywie bramki.

Czytnik kontroli dostępu zamontowany na nodze bramki.

Czytnik zamontowany na nodze bramki, bardzo dobrze wygląda i ma dwie zalety. Pierwsza zaleta to osłonięcie czytnika od “światła przejścia”, gdzie osoby przechodzące mogą uderzyć w czytnik plecakiem torbą, co naraża czytnik na uszkodzenia mechaniczne. Druga istotna zaleta to w przypadku montażu bramki w warunkach zewnętrznych unikamy otworowania w pokrywie, co zwiększa odporność na  możliwość wnikania wody do wewnątrz bramki.

Czytnik kontroli dostępu zamontowany na froncie bramki obrotowej BR2.

Czytnik ukryty pod pokrywą bramki.

Wyższy stopień estetyki  montażu czytnika możemy zapewnić poprzez ukrycie pod pokrywą bramki. Nawet jak na zdjęciu poniżej, gdy bramka ma niewielką powierzchnię pokrywy udało się wstawić dwa czytniki HID R10 i ukryć pod okienkiem z pleksi. Okienko z przydymianego pleksi jest transparentne dla fal radiowych a jednocześnie  prześwituje przez nie światło LED czytnika. W większości rozwiązań czytniki kontroli dostępu mają wymiary zbliżone do wymiarów 10cm x5 cm i do takich wymiarów czytników najczęściej są wykonywane okienka. Razem z okienkiem przygotowywane są uchwyty utrzymujące czytnik przy pokrywie. Korzyść dla instalatorów- przyłożyć czytnik, przykręcić gotowymi nakrętkami, podłączyć i gotowe.

Czytniki HID ukryte pod pokrywą z okienkiem z pleksi
Czytniki kontroli dostępu zamontowane pod pokrywą bramki HR1.

Gdy nie ma jak zamontować czytnika na bramce.

Bramki uchylne są ładne, mają smukła okrągłą obudowę i mają jedną niedogodność dla instalatorów: nie mają miejsca pod czytnik, chyba że zakupimy bramkę HR1, zdjęcie powyżej. Jednak gdy mamy ładną i solidną bramkę GR1 to czytniki kontroli dostępu możemy zamontować, albo na ścianie – jak się da (na zdjęciu poniżej trudno) albo na dedykowanym ładnym słupku przygotowanym pod konkretne modele czytników. Takie rozwiązanie ma kilka zalet; ułatwienie serwisowania bramki oraz płynniejsze przejście osób. Zanim osoba podejdzie do bramki to wcześniej rejestruje kartę na czytniku. W momencie wykonania ruchu w stronę bramki, skrzydło bramki zdąży się już wychylić.

zespół czytników zamontowany na dedykowanym słupku.
Słupek dedykowany pod czytniki kontroli dostępu.

Czytnik z klawiaturą, odczytem linii papilarnych

W sytuacji gdy, czytnik posiada klawiaturę, która musi być dostępna dla użytkownika lub zawiera czytnik linii papilarnych to nie możemy czytnik umieścić pod pokrywą. Montaż czytnika bezpośrednio na pokrywie również nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ czytniki często projektowane są do użytkowania po zamontowaniu ich na ścianie w ustawieniu pionowym.  W takiej sytuacji proponujemy wykonanie dedykowanej podstawki pod konkretny model czytnika.

czytnik na podstawce mocującej do bramki
Wspornik ze stali nierdzewnej pod czytnik odcisku palca.